Co z tym ksylitolem?


stevia rebaudiana - the sugar plantWszechogarniająca nas moda na produkty ekologiczne dotarła również do stomatologii. Coraz więcej słyszy się o niepożądanym działaniu fluoru oraz toksycznych skutkach jego przedawkowania. W odpowiedzi na potrzeby rynku powstały pasty nie zawierające fluoru. Zamiast tego składnika w pastach stosuje się ksylitol, będący pozyskiwanym z brzozy substytutem cukru.

Działanie ksylitolu wiąże się z jego budową chemiczną, która sprawia ,że nie jest on metabolizowany przez bakterie próchnicotwórcze. Jednym słowem nie stanowi dla nich pożywienia.

Słodki smak ksylitolu powoduje wzrost wydzielania śliny co usprawnia proces remineralizacji szkliwa.

Ksylitol przyczynia się do zwiększonego wychwytu jonów wapnia w przewodzie pokarmowym co wzmacnia nie tylko zęby ale i kości.

Mimo tych wszystkich zalet ksylitol nie wzmacnia zębów w takim stopniu jak fluor. Nie wbudowuje się on w strukturę szkliwa a jego działanie przeciwpróchnicowe oparte jest głównie na właściwościach przeciwbakteryjnych.

W mojej opinii stosowanie past fluorkowych zgodnie z zaleceniami dentysty nie niesie ze sobą niebezpieczeństwa, zaś redukcja ilości fluoru poniżej zalecanej może skutkować gwałtowną progresja choroby próchnicowej.

Jak zwykle rozwiązaniem jest złoty środek pasta z fluorem i ksylitolem działająca wszechstronnie i wielokierunkowo a przede wszystkim stosowana co najmniej dwa razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *