Kilka słów o fluorze…


Green toothbrush with toothpaste on white background

O skuteczności przeciwpróchnicowej pasty do zębów decyduje w dużej mierze zawartość w niej fluoru. Złotym standardem w pasach dla dorosłych jest 1450-1500 ppm F. Informację o tym znajdą Państwo na liście składników umieszczonej na opakowaniu. Niższa zawartość fluoru w dziecięcych pastach do zębów podyktowana jest ich mniejszą zdolnością do prawidłowego płukania i wypluwania. Poniżej przedstawiam rekomendowane przez EAPD zawartości fluoru w pastach w zależności od wieku dziecka.

6-24 miesięcy    500ppm F

2-<6 lat               1000ppm F

6lat                      1450ppmF

Amerykanie zalecają stosowanie pasty zawierającej 1000ppm F od momentu wyrznięcia pierwszego zęba mlecznego. Ilość pasty aplikowana na szczoteczce powinna być jednak zredukowana do posmarowania szczytów włosia szczoteczki.

Istotna jest też informacja ,że pasty zawierające mniej niż 550 ppm F nie mają potwierdzonej naukowo skuteczności.

Od podanych wartości można odstąpić jeśli dziecko umie wypluć i wypłukać buzię. W takim wypadku możliwe jest stosowanie pasty do zębów z zawartością 1450 ppm F pamiętając o tym by ilość pasty nałożonej na szczoteczkę nie przekraczała wielkością ziarenka grochu.

Pacjentom powyżej 16 rż z dużym ryzykiem próchnicy np. w trakcie leczenia ortodontycznego, po i w trakcie radioterapii, stosującym leki zaburzające wydzielanie śliny, zaleca się pastę zawierającą 5000 ppm F ( dostępną w aptekach ).

Niektóre pasty nie zawierają fluoru wcale. Producenci podają w ich opisie, że zamiast fluoru zawierają ksylitol, który chroni zęby przed próchnicą. Jakkolwiek ksylitol faktycznie jest zdrowy dla zębów jego działanie nie pokrywa się z działaniem jonów fluorkowych i ich nie zastępuje.  Jest jednak pożądany  w sytuacjach gdy pacjent nie chce lub nie może stosować past do zębów z fluorem, u bezzębnych niemowląt oraz jako dodatkowy składnik fluorkowych past do zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *