Stomatologia sportowa – żeby sport był zdrowiem


RowerJesteś sportowcem? Nie jesteś, ale zgodnie z noworocznym postanowieniem będziesz :)

Ten artykuł jest dla Ciebie.

Nowoczesne społeczeństwo jest fit. Uprawia sporty, zdrowo się odżywia, ma świadomość tego co znaczy lansowany od lat pogląd, że w zdrowym ciele zdrowy duch.

Mało kto wie jednak o tym, że podążając za trendami w stomatologii rozwinęła się nowa gałąź – stomatologii sportowej. Koncentruje się ona na profilaktyce urazów zębów w trakcie uprawiania sportu.

Uszkodzenia zębów np. złamanie, zwichnięcie częściowe lub całkowite  towarzyszą  sportom ekstremalnym i kontaktowym. Nadmierne ścieranie, bruksizm prowadzące do utraty szkliwa i odsłonięcia zębiny występują u motocyklistów, kolarzy górskich,  których dyscypliny sportowe związane są z drganiami i wibracjami. Alpiniści i nurkowie narażeni na wahania ciśnienia mogą odczuwać dolegliwości bólowe zębów w związku z uszkodzeniem miazgi.

Rozwiązaniem tych problemów są regularne wizyty u dentysty. Nie tylko zachowawcze leczenie próchnicy ale i korekcja wad zgryzu istotnie zmniejszają ryzyko uszkodzeń zębów w trakcie uprawiania sportu. Wady zgryzu zwłaszcza protruzja siekaczy predysponuje je do złamań i zwichnięć, a oddychanie ustami towarzyszące np. zgryzowi otwartemu pogarsza wydolność organizmu i powoduje spadek wyników sportowych.

W celu ochrony uzębienia stomatolog może zalecić stosowanie szyn ochronnych. Na rynku dostępne są ich trzy rodzaje. Szyna typu Stock uniwersalna dostępna w sklepach dla sportowców. Ze względu na słabe dopasowanie jej skuteczność nie jest zbyt wysoka. Lepszym rozwiązaniem jest szyna termoutwardzalna adaptująca się do kształtu uzębienia pod wpływem ciepła. Najlepszą ochroną są szyny indywidualne wykonane przez stomatologa w gabinecie lub przez technika w laboratorium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *