Zęby posypały mi się po ciąży…


Pregnant.

W tym tygodniu w moim gabinecie był urodzaj młodych mam, które zainspirowały mnie do napisania tego artykułu. Trochę zmęczone, zabiegane ale szczęśliwe i spełnione wszystkie siadając na fotelu mówiły to samo – zęby posypały mi się po ciąży…

Jak to naprawdę jest ?

Planując ciążę przyszła mama i tata powinni zgłosić się na wizytę do stomatologa. Badanie, higienizacja i leczenie nie tylko zmniejszą ryzyko problemów z zębami w czasie ciąży ale także jak donoszą badania naukowe zwiększą prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, to zostawmy ginekologom.

Ważna jest świadomość tego, że nieleczone ubytki próchnicowe i choroba dziąseł mogą być przyczyną przedwczesnego porodu lub niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Bakterie zgromadzone w płytce nazębnej i ubytkach próchnicowych mogą przedostać się do krwi matki droga mikrourazów powstałych przy szczotkowaniu lub jedzeniu twardych pokarmów.

Jednocześnie obecność stanów zapalnych w jamie ustnej generuje powstawanie szeregu substancji obronnych, które powodują rozwieranie szyjki macicy.

Osłabiona kondycja jamy ustnej w ciąży jest wynikiem działania hormonów, zaniedbań higienicznych i rezygnacji z wizyt u dentysty.

W pierwszym trymestrze ciąży przyszłe mamy w wyniku burzy hormonalnej jaka zachodzi w ich organiźmie odczuwają zwiększoną chęć na przekąski. Słodkie i kwaśne pokarmy sprzyjają  spadkowi pH w jamie ustnej a co za tym idzie inicjują rozwój próchnicy. Nie bez znaczenia są też nękające niektóre Panie wymioty powodujące omywanie zębów kwaśną, demineralizującą treścią żołądkową. W takim przypadku wskazane jest przepłukanie ust wodą z rozpuszczona łyżeczką sody oczyszczonej. Działa ona alkalizująco i przywraca odpowiednie pH w ustach.

Oddzielnym tematem są problemy z dziąsłami. Hormony ciążowe nie działają wybiórczo na  śluzówkę macicy, ale maja wpływ ogólnoustrojowy. Dlatego w czasie ciąży błona śluzowa jamy ustnej jest rozpulchniona, przekrwiona, podatna na urazy. Częste krwawienie z dziąseł powoduje, że ciężarne pacjentki omijają krwawiące dziąsła w trakcie zabiegów higienicznych. W związku z tym w okolicy przyszyjkowej gromadzi się płytka nazębna powodująca stan zapalny i nasilająca krwawienie . Powstaje błędne koło: krwawią dziąsła mniej czyścimy, mniej czyścimy dziąsła krwawią jeszcze bardziej bo są  w stanie zapalnym. Rozwiązaniem jest staranne, dokładne szczotkowanie co najmniej 2 razy dziennie przez 2 min.

U niektórych ciężarnych na błonie śluzowej wyrostka zębodołowego w okolicy brodawki zębowej, rzadziej na policzku lub języku powstaje tzw guz ciążowy. Jest to fioletowo-czerwona wypukłość spowodowana rozrostem drobnych naczyń krwionośnych w śluzówce, zależna od podniesionego poziomu progesteronu. Nie wymaga ona leczenia, ustępuje samoistnie po zakończeniu ciąży.

Na stan uzębienia u kobiet ciężarnych i młodych mam ma wpływ niedobór minerałów i witamin. U  pierwszych może być on związany z wymiotami i osłabionym apetytem, u drugich z chronicznym  brakiem czasu. Dlatego jak zawsze, powtarzam, ważna jest zdrowa zbilansowana dieta.

Produkty bogate w wapń i witaminę C uszczelnią naczynia krwionośne, ograniczą podatność na krwawienie.

Jak widać nie ciąża jest winna kłopotom z jamą ustną a zespół różnych współdziałających czynników, które przy pewnych zaniedbaniach mogą te kłopoty wywołać. Zapobieganie to przede wszystkim dobra higiena jamy ustnej, co najmniej dwie wizyty stomatologiczne w trakcie ciąży, a jeśli jest taka potrzeba leczenie zębów.

Na koniec trochę prywaty. Pomimo różnych niedogodności związanych ze stanem błogosławionym i wszelkich zawirowań po jego zakończeniu (jako mama dwójki dzieci) zawsze powiem – polecam :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *